Keten Kıyafet Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Keten Kıyafet Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Burak YILDIRIM tarafından tarihinde gönderildi

[toc]

Özellikle yazın bunaltıcı sıcaklarında keten elbise ve keten kıyafetler son derece kurtarıcıdırlar. Keten kıyafetler en çok yazın tercih edilir çünkü kumaşı hava alabilmektedir. Böylece yazın yoğun sıcaklarında üzerinizde yokmuş hissi yaratacak bu kıyafetler giyilmesi en mantıklı türlerden olur. Bir o kadar da hafif ve tarz olan keten kıyafetler uzun ömürlü olmasıyla da cebinize dosttur.

Oldukça tercih edilen keten kumaşın bakımı da bir hayli önemli. Ayrıca ketenin bakımı bir o kadar da hassastır.  Dikkat edilmezse kumaş hızlı deforme olabilir ve temiz olsa da kirli bir görünüm sağlayabilir.

Keten Kıyafet Neyden Yapılır?

Keten kumaş ve kıyafetler; kendisine ismini veren “Keten Bitkisinden” yapılır. Bu bitkinin lifleri kullanılarak yapılan keten kumaşlar normal kumaşlara göre daha sağlam ve sağlıklıdır. Diğer adıyla doğal elyaf olarakta bahsedilen ketenin yararları oldukça fazladır. Hava alabilmesi sebebiyle cildinize iyi gelir, terleme vb. sorunları ortadan kaldırır. Bir o kadar da uzun ömürlü olan keten kumaşlar, normal kumaşlara göre daha pahalıdır.

[caption id="attachment_1755" align="alignnone" width="1000"]Keten elbise Keten elbise[/caption]

Keten Kıyafetin Temizlenmesi Nasıl Olur?

Keten kumaşlar maalesef pamuklu ve diğer kumaşlara göre daha zor temizlenir. Dayanıklı olduğu kadar nazlı bir kumaştır da diyebiliriz. Çabuk kırışır ve bazı basit püf noktaları kaçırırsanız kıyafetiniz ilk günkü özelliğini taşımaz. Fakat Markastok Blog ekibi size tüm püf noktaları detaylarıyla aktarmaya hazır! İşte keten kıyafeti temizlerken ve bakımını yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler:

 • Ani bir kirlenme/lekelenme durumunda ketendeki lekenin dağılmaması gerekir. Nemli bir bez ile bastır-çek tekniğini uygulayın. Kumaşa zarar vermeden ve leke yayılmadan hızlıca bu tekniği uygularsanız kirin nemli beze geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Asla direkt olarak çamaşır suyu ve sıcak su kullanmayın. Lekeyi çitilemeyin.
 • Leke sökücü kullanmak zorunda kalırsanız 10 dakikadan fazla uygulamayın. Çıkmadıysa kuru temizlemeye verin, çıkarsa iyice durulayıp tekrar yıkayın.
 • Keten kumaşları çamaşır makinesinde yıkayacaksanız normal kıyafetler gibi sıcak suya atmamalısınız. Keten kıyafetler soğuk suda yıkanır.
 • Çamaşır makinesine atacaksanız mutlaka ters yüz etmelisiniz.
 • Ürünün etiketinde “Yalnızca Kuru Temizleme” ibaresi yer alıyorsa hemen kuru temizlemeye verin.
 • Keten kumaşlar çok hızlı kırışırlar. Bu kırışıklık makinadan çıkmadan önce tam kurursa düzelmesi çok zor olur. Bu yüzden keten kumaşlarınızı makinadan %100 kurumadan çıkarıp ütüleyin.
 • Makinada yıkayacaksanız soğuk su ve en düşük programı seçin.
 • Koyu renkler ile açık renkleri aynı anda yıkamamalısınız.

Liste oldukça fazla gözükse de keten gibi nazlı bir kumaşı maalesef ancak bu şekilde sağlıklı koruyabilirsiniz.

Keten Nasıl Ütülenir?

Daha öncede söylediğimiz gibi keten kumaşlar fazlasıyla kırışmaya elverişlidir. Bunun sebebi normal kumaşlara göre su tutuyor olmasıdır. İşte keten kumaşları ütülemenin püf noktaları.

 • Tam kurumadan aldığınız keten kumaşınızı bir süre asarak bekletin.
 • Hafif nemli iken güzelce çırpın, kırışıklıkları biraz dağıtın.
 • Ütünüzde keten ayarı varsa seçin, yoksa sıcaklığı en yükseğe getirebilirsiniz.
 • Ütüye başlamadan önce keteni ters çevirin ve arkasından başlayın.
 • Sık sık buhar vererek nemlendirmek daha güzel bir ütü yapmanıza yardımcı olacaktır.
 • Mümkün mertebe bastırarak ütüleyin, zarar vermeyecektir. Keten gömlek ise kol, pantolon ise paça bölgelerinin altına havlu ile destek yapabilirsiniz.
 • Ütüleme bittikten sonra bir yere asarak ütünüz ile buhar tutun. Bu işlem ketenin parlaklığını arttırır ve daha hoş bir görüntü kazandırır.
[caption id="attachment_1756" align="alignnone" width="1000"]Keten kumaş Keten kumaş[/caption]

Keten Kıyafetlerin Avantajları

Keten elbiseler, gömlekler ve daha birçoğunu kullanmak için gereken sebepler saymakla bitmez. Keten kumaşlar arasından en sağlam ve sağlıklılarındandır. Peki ketenin tercih edilmesini gerektiren bu sebepler nelerdir?

 • Keten lifleri çok dayanıklı olduğu için kumaş kıyafetler uzun yıllar kullanılabilir.
 • Cilt sağlığınıza birebirdir. Nemi hızlıca emer ve nefes alan yapısıyla sizi terletmez. Bu sebeple ev tekstilinde ketenin çok önemli bir yeri vardır.
 • Doğa dostudur. Keten daha az su ve enerji ile üretilir. Ayrıca daha az zirai ilaç harcar. Ayrıca geri dönüştürülebilir bir kumaştır.
 • Rahattır. Nefes alan yapısıyla ferah ve hafif tutar. Hatta bazı ketenler o kadar hafiftir ki üzerinizde kıyafet yok gibi hissedersiniz.
 • Hipoalerjeniktir. Bu sayede alerji, toz tutma gibi durumlar yaşatmaz.
 • Birçok kombin yapabilirsiniz. Özellikle mistik ve bohem tarzda birçok kombine elverişlidir.

Keten Kıyafetlerle Kombin Önerileri

Keten kıyafetler görünüş itibari ile daha salaş bir tarzdadır. Bu yüzden keten parçalarınızı daha bohem ve mistik tarzda kombinlemek hareketli olur. Elbette klasik tarzda da kombinlenebilir. Fakat bohem; ketenin doğasında var.

Günlük giyimde kullanacaksınız basic beyaz bir tişört, krem ya da bej bir keten pantolon/etek/şort harika bir seçenektir. Beyaz tişörtün altına beyaz ayakkabınızla ışık saçabilirsiniz.

Aksesuarlarla inanılmaz uyumlu giden keten kıyafetler size farklı kombinler çıkartmak için birebirdir.

Sizin için özel hazırlanan Markastok Keten Koleksiyonuna bakmayı unutmayın!

← Daha eski yazı Daha yeni yazı →

News

RSS

2024 Yaz Aylarında Bej, Camel ve Vizon Renklerinin Etkisi: Kadın ve Erkek Giyimde Şıklık Rehberi

2024 Yaz Aylarında Bej, Camel...

By Burak YILDIRIM

2024 yaz aylarında, moda dünyasında doğal ve nötr tonlar ön plana çıkıyor. Özellikle bej, camel ve vizon renkleri, hem...

Devamını Oku
Sneaker Ayakkabıların Konfor ve Stile Katkısı

Sneaker Ayakkabıların Konfor ve Stile...

By Burak YILDIRIM

Sneaker ayakkabılar, son yıllarda hem konfor hem de stil açısından büyük bir popülarite kazanmıştır. Spor salonlarından günlük kullanıma, işyerinden...

Devamını Oku